5 stron z darmowymi zdjęciami dla Twojego biznesu! - PromoPoint

5 stron z darmowymi zdjęciami dla Twojego biznesu!

Jeśli prowadzisz biznes to już pewnie nie raz spotkałeś się z problemem znalezienia darmowych zdjęć. Bo czasem trzeba zrobić prezentację firmową, na Facebooka coś wrzucić albo na bloga. A co jeśli użyłeś jakiegoś zdjęcia, a okazało się że nie masz do niego praw? Bowiem nie wszystko co się świeci w Google Grafika można użyć bezkarnie u siebie. Mało tego – nie można samowolnie użyć nic z Google Grafika, a nadal czasami słyszymy o sytuacjach gdzie ktoś sobie znalazł zdjęcia na Google i wrzucił do siebie na FB. Dlatego, żeby Was ustrzec Drodzy Przedsiębiorcy, przed niepotrzebnymi kosztami za adwokata i kary sądowe, zrobiliśmy zestawienie miejsc, z których możecie czerpać zdjęcia całkowicie za darmo! 

1. UNSPLASH

Unsplash to bank ponad 2 milionów zdjęć wysokiej jakości prosto od fotografów. Dzięki temu znajdziesz tu prace bardziej artystyczne, kreatywne i wyróżniające się na tle typowych zdjęć stockowych. Możesz się zarejestrować za darmo – ale nie musisz.

Warunki licencyjne znajdziecie na stronie, ale można je ująć w kilku prostych punktach:

  1. Wszystkie zdjęcia mogą być ściągane i używane za darmo.
  2. Możesz używać ich do celów niekomercyjnych oraz komercyjnych.
  3. Nie musisz mieć zgody autora (ale wzmianka o nim będzie miłą rzeczą).
  4. Nie możesz sprzedawać zdjęć w takim stanie jak je pobierzesz. Jeśli je obrobisz, stworzysz nową grafikę to śmiało!
  5. Nie możesz pobierać zdjęć po to, żeby otworzyć konkurencyjny portal.

Brzmi sensownie. 🙂

2. PIXABAY

Pixabay to kolejna przestrzeń zrzeszająca kreatywne osoby. W odróżnieniu od Unsplash znajdziecie tutaj także darmowe video, muzykę czy ilustracje. Zawartość jest utrzymana w podobnym klimacie artystyczno-kreatywnym. Co wolno a co nie wolno?

  1. Cała zawartość na Pixabay może być używana bezpłatnie do użytku komercyjnego i niekomercyjnego w druku i w świecie cyfrowym, z wyjątkiem przypadków wymienionych w sekcji „Co jest niedozwolone”.
  2. Nie musisz mieć zgody autora (ale wzmianka o nim będzie miłą rzeczą).
  3. Możesz nanosić zmiany na pobrane materiały.
  4. Nie możesz rozpowszechniać ani nie sprzedawać cudzych materiałów na innych platformach.
  5. Nie możesz sprzedawać zdjęć w takim stanie jak je pobierzesz. Jeśli je obrobisz, stworzysz nową grafikę to śmiało!
  6. Nie możesz ukazywać ludzi ze zdjęć w sposób, który byłby dla nich obraźliwy.
  7. Nie możesz używać obrazów z możliwymi do zidentyfikowania markami do tworzenia mylących skojarzeń z Twoim produktem lub usługą.

3. PEXELS

Świetne miejsce z darmowymi zdjęciami i video prosto od twórców. Wszystko w ramach prostych warunków:

  1. Wszystkie zdjęcia i nagrania wideo w serwisie Pexels są do darmowego użytku.
  2. Nie musisz mieć zgody autora (ale wzmianka o nim będzie miłą rzeczą).
  3. Zdjęcia i nagrania wideo z serwisu Pexels możesz modyfikować. Wyzwól swoją kreatywność, edytując je, jak chcesz.
  4. Nie sprzedawaj niezmienionych kopii zdjęcia lub nagrania wideo, np. nie sprzedawaj plików jako plakatów, wydruków ani produktów fizycznych bez wzbogacania ich o własną zawartość.
  5. Rozpoznawalne osoby nie mogą być przedstawiane w negatywnym świetle ani w sposób obraźliwy.
  6. Nie modyfikuj plików w sposób, który sugerowałby udzielenie wsparcia dla Twojego produktu przez osobę lub markę widoczną na zdjęciu.
  7. Nie dystrybuuj ani nie sprzedawaj zdjęć i nagrań wideo za pośrednictwem innych platform ze zdjęciami komercyjnymi lub tapetami.

4. FREEPIK

Bardziej znany jako miejsce z darmowymi zasobami graficznymi, które zawodowi projektanci mogą edytować i swobodnie używać. Ale są tu też zdjęcia! Te fotografie w odróżnieniu od poprzednich portali są stylem bardziej zbliżone do prac komercyjnych i typowo stockowych. Freepik ma opcję darmowego oraz płatnego korzystania z zasobów. Skupmy się na opcji darmowej:

  1. Masz dostęp do tysięcy darmowych materiałów.
  2. Część materiałów jest dostępna tylko dla opcji premium.
  3. Musisz wymienić autora korzystając z jego pracy.
  4. Możesz pobrać max. 3 prace dziennie. Później musisz założyć darmowe konto i możesz pobierać dalej.
  5. Wyświetlają Ci się reklamy.
  6. Pakiety Premium są po 9,99 Euro na miesiąc lub 7,49 Euro na miesiąc przy płatności z góry za rok.

5. CANVA

Canva jest znana przede wszystkim jako prosty i darmowy edytor online, który pozwala na tworzenie grafik. Jest on skierowany do osób, które nie są zawodowymi projektantami a chciałyby stworzyć coś na swoją stronę czy social media. Oprócz edytora grafik Canva oferuje swój bank materiałów. Mamy tu do dyspozycji trzy plany: darmowy, pro oraz eterprise. Oczywiście skupimy się na tym co możemy zdziałać tutaj za free. W dużym skrócie – możemy wybrać co chcemy stworzyć (np. plakat, prezentacja, wpis na FB czy IG itp.) i odpali nam się szablon. Po lewej stronie mamy bank zasobów, z których możemy korzystać (zdjęcia, grafiki, tekst, audio, video itp.). Canva oferuje:

  1. Dostęp do ponad 250 tys. darmowych szablonów.
  2. Ponad 100 rodzajów projektów.
  3. Setki tysięcy bezpłatnych zdjęć i grafik.
  4. 5 GB miejsca na dane w chmurze.
  5. Część funkcji tylko w opcjach premium.

5. GRATISOGRAPHY

Strona z materiałami o dość specyficznym, autorskim stylu. Znajdziemy tu szalone zdjęcia, grafiki i video.

  1. Możesz używać ich do celów niekomercyjnych oraz komercyjnych.
  2. Zdjęcia i nagrania wideo możesz modyfikować jak tylko chcesz i zarabiać na tym.
  3. Nie możesz dystrybuować ani sprzedawać zdjęć i nagrań wideo za pośrednictwem innych platform ze zdjęciami komercyjnymi lub tapetami.
  4. Nie możesz poświadczać, że materiały są Twoje.
  5. Nie modyfikuj plików w sposób, który sugerowałby udzielenie wsparcia dla Twojego produktu przez osobę lub markę widoczną na zdjęciu.
  6. Nie możesz używać materiałów do celów o charakterze pornograficznym, nawiązującym do nienawiści, zbrodni oraz innych niemoralnych aspektów.
  7. Istnieje możliwość, że niektóre zdjęcia mogą podlegać innym prawom własności intelektualnej, takim jak prawa do znaków towarowych, reklamy lub prawa do prywatności. Gratisography nie reprezentuje ani nie udziela żadnych gwarancji, że jest właścicielem lub licencjonuje jakiekolwiek z tych praw lub może je udzielić.

    Jeśli masz wątpliwości, szczególnie w przypadku projektów komercyjnych, przed użyciem wątpliwego zdjęcia zaleca się zachowanie należytej staranności.

6. CHROMA STOCK

No dobra, nie jest darmowa. Ale bardzo tania jak na zdjęcia typowo komercyjne, a na dodatek z naszego podwórka. 🙂 Chroma to duża drukarnia online, która dodatkowo dysponuje całkiem przyjemnym bankiem zdjęć i grafik.

  1. Możesz kupować zdjęcia na sztuki za jedyne 18,45 zł!
  2. Do wyboru są łącznie 4 różne pakiety jeśli potrzeba Ci więcej.
  3. Temat dozwolonego i zakazanego wykorzystania licencji standardowej jest szczegółowo omówiony na stronie banku zdjęć. 

Podsumowanie

Po za tą listą istnieją też banki z płatnymi, miesięcznymi subskrypcjami za dużo większe kwoty. Są to np. Adobe Stock, Shutterstock, iStock czy Dreamstime. To miejsca, w które warto sięgnąć jedynie jeśli potrzebujecie wysokiej jakości materiałów w szerokim spectrum – i raczej do pracy zawodowej. Mamy nadzieję, że na powyższych stronach znajdziecie mnóstwo zasobów do wykorzystania w Waszych biznesach i że artykuł uchroni Was od nieprzewidzianych kosztów. 🙂 Koniecznie dajcie znać czy nasze podpowiedzi były dla Was pomocne!